A sokak által kedvelt kétkerekű életforma számukra hivatás, sőt: életmentő küldetés! Ők a mentőmotorosok, akik májustól októberig azért járják az utakat, hogy a lehető leggyorsabban a baleseti helyszínre érjenek. Alapítványunk 2022, a Mentőmotoros Szolgálat újraszervezése óta az OMSZ hivatalos motoros mentőinek büszke támogatója.
Kik a motoros mentők?
Magyarországon 20 évvel ezelőtt alakult meg a Mentőmotoros Szolgálat. A korábbi 18 fő helyett ma már közel 40 mentőmotoros lát el szolgálatot, napi 8-10 mentési feladattal, 12 órás műszakokban, teljes motoros felszerelésben a legforróbb nyári napokon is. Kiérkezési idejük nagyságrendekkel rövidebb a mentőautóéhoz képest. A motoros mentők autópályán 9, belvárosban akár 6 perc alatt ott vannak a baleset helyszínén. A motoros mentők magasan képzett szakemberek, akik rutinosan alkalmazzák az egyszemélyes mentési protokollt. Felszereltségük gyakorlatilag megegyezik egy rohamkocsiéval.
Ilyen az élet a mentőmotor nyergében
Már a harmadik szezonját kezdte meg mentőmotorosként dr. Gál Domokos, aki jelenleg három feladatkörben teljesít szolgálatot.
A különleges mentőmotorokról további érdekességeket is megmutatunk az alábbi videóban:
Műszaki alapja a legendás Honda CRF1100 Africa Twin, amely 102 lóerős motorjával az autópályán is tempósan halad, de strapabíró felépítése miatt kisebb akadályok – lépcsők, padkák – sem jelentenek gondot neki. A kiemelkedő szervizháttér pedig biztonságossá és hatékonnyá teszi az üzemeltetést. A megkülönböztető jelzések és az egyedi matricázás pedig könnyen felismerhetővé teszik minden helyzetben.
Mit szállítanak a mentőmotorok?
Alapítványunknak köszönhetően 2023 óta 7 új Honda típusú motorral vonulhatnak bajtársaink, ezen felül számos korszerű felszereléssel:
- újgenerációs defibrillátorokkal,
- motoros ruhákkal, bukósisakokkal
- kesztyűkkel és gerincprotektorokkal segíthettünk munkájukat.
- Piros táska AB (airways and breathing)
- Zöld táska CD (circulation and disability)
- Top case: LP15/LP12 és rögzítő eszközök
„A mentőmotorosok szinte bármilyen feladatnál bevethetők, hiszen a lélegeztetőgépen és a gyógyszeradagoló pumpán kívül a betegellátásban nélkülözhetetlen minden felszerelés megtalálható a motoron, ami egy hagyományos esetkocsin is. Beteget szállítani ugyan nem tudunk, de nem is ez a feladatunk. Cserébe nagyon gyorsan kiérünk a helyszínre, és amíg a mentő megérkezik, megkezdjük a betegellátást, megszervezzük a betegutat”
– ismerteti Nagy Norbert bajtársunk, akit négy éve kértek fel, hogy szervezze újra ezt a speciális mentőmotoros egységet.
Mentőmotoros mentési pontok
- Gödöllő, Bicske, Martonvásár
- M1, M3 és M7 autópályák környékének és a környező települések biztonságát. Balatoni mentőmotoros szolgálat, központ: Veszprém.
A motor kiérkezése nagyságrendekkel rövidebb a mentőautóéhoz képest. Ebben egyrészt a motor gyorsasága és mozgékonysága segít, hiszen a baleset körüli közlekedési dugóban könnyebben halad: araszoló vagy álló kocsisor között is átlag 50 km/óra sebességgel tud haladni, ami nagyon gyorsnak számít. Ezenfelül akár pályaudvarokra is képes behajtani, peronokra, járdára is gond nélkül feljuthat szemben a mentőgépkocsival.
Részletes eredményeink, eszközátadásaink megtekinthetők folyamatosan frissülő eredménytérképünkön is: https://www.mentoalapitvany.hu/eredmenyterkep
Magán és vállalati adományozóinknak, valamint az adó 1% felajánlóknak köszönhetően a magyarországi mentőállomások eszközállományának továbbfejlesztése és bajtársaink munkájának támogatása folyamatosan zajlik.
Alapítványunk tovább dolgozik elsődleges küldetésén, a 256 hazai mentőállomás 8900 dolgozójának támogatásán és az OMSZ gépparkjának és berendezéseinek további műszaki fejlesztésén.
Ha számodra is fontos, hogy a mentőmorotok mindig a lehető legjobb felszereltséggel indulhassank el életmentő bevetéseikre, támogasd Te is motoros mentőket! Köszönjük!
Támogasd munkánkat, legyél Te is életmentő! Köszönjük!