Bármi is legyen az oka egy kisgyermek légzésleállásának, szinte biztos, hogy a kritikus első öt percben a szülők, nagyszülők lesznek jelen, így az ő lélekjelenlétük élet és halál kérdése lehet. Vértezd fel magad az életmentő ismeretekkel kisgyermek újraélesztési útmutatónk segítségével!
1) HA BIZTONSÁGOS A HELYSZÍN, VIZSGÁLD MEG, HOGY A GYERMEK REAGÁL-E AZ INGEREKRE!
Hangosan szólj a gyermekhez, majd erősebb bőringer alkalmazásával (test, talpak simítása, dörzsölése, esetleg csípése) és szólongatással próbáld ébresztgetni.
Ne rázd, ne ütögesd! Ha nem reagál, kiálts segítségért, de ne hagyd ott a gyermeket!
2) MIKOR ÉS HOGYAN HÍVD A 112-T?
Ha van segítséged, eszméletlenség esetén egyikőtök folytassa az ellátást, a másik azonnal hívja a mentőt!
Ha egyedül vagy: kiálts segítségért, vizsgáld a légzést, majd az újraélesztést kezdd meg a 4-es és az 5-ös pont szerint, és csak 1 perc mellkasnyomás után hívd a mentőket. Hangosítsd ki a telefont, és tedd magad mellé.
Mondd el a legfontosabbakat: a neved, a pontos címet (emelet, ajtó, lépcsőház, minden, ami segíti a mentőket abban, hogy megtalálják a helyszínt), és hogy egy gyermek újraélesztéséhez kérsz segítséget.
Ne tedd le a telefont!Maradj vonalban, a mentésirányító segíteni fog az újraélesztésben instrukcióival.
3) TEDD SZABADDÁ A LÉGUTAKAT ÉS VIZSGÁLD MEG, HOGY LÉLEGZIK-E!
Tedd egyik kezedet a homlokára, a másik kezed két ujját az álla alá, emeld meg az állcsúcsot, a kisgyermek fejét hajtsd hátra. Vizsgáld meg a szájüregét – ha idegen testet látsz, amit várhatóan egy mozdulattal el tudsz távolítani, tedd meg.
Ha a gyermek feje-nyaka sérült, a fejét ne hajtsd hátra, homlokán lévő kezeddel tartsd középhelyzetben, csak az állát emeld.
Tedd a fejedet az arca fölé, a mellkas felé nézve. Figyeld, hogy emelkedik-e a mellkasa, hallasz-e szuszogást, légáramlást. Mindezt 10 másodpercig.
Ha normálisan lélegzik és gerincsérülés nem valószínű, fektesd stabil oldal-fekvésbe.
4) HA NEM, VAGY NEM NORMÁLISAN LÉLEGZIK, VÉGEZZ 5 BEFÚVÁST
A fej pozícióját megtartva szájból szájba, a gyermek orrát befogva.
Annyi levegőt fújj be óvatosan, hogy a mellkas láthatóan emelkedjen. 5 befúvás után, ha egyedül vagy, azonnal hívd a 112-t és hangosítsd ki a telefont! Figyeld 10 másodpercig, hogy mutat-e életjelenséget (önálló légzés, köhögés, mozgás). Ha nem, kezdd meg a mellkasi nyomásokat!
5) VÉGEZZ 30 MELLKASKOMPRESSZIÓT (NYOMÁST) ÉS 2 BEFÚJÁST FELVÁLTVA
A kisgyermeket lehetőleg fektesd kemény alapra, helyezd az egyik kezedet a szegycsont alsó felére. A nyomásokat egyenes, kinyújtott karral végezd! Nyomd le a mellkast annak átmérőjének körülbelül egyharmadával másodpercenként körülbelül kétszer.
30 nyomás után fújj be kétszer szájból-szájba, majd folytasd a 30 mellkaskompresszió és 2 befújás váltogatásával, amíg a mentő meg nem érkezik, vagy életjelenséget nem tapasztalsz.
Ha életjelenségek mutatkoznak, hagyd abba az újraélesztést, és vizsgáld a légzést a leírtak szerint, legfeljebb 10 másodpercig. Ha nincs légzés, folytasd az újraélesztést.
Az útmutatóban szereplő információk tájékoztatásnak minősülnek, laikusok számára megfogalmazott információk, amelyek nem helyettesítik az akkreditált újraélesztés oktatáson megszerezhető tudást.