2024-ben 6700 önkéntes válaszadó töltötte ki a Nagy Elsősegély Tesztet, amely az Országos Mentőszolgálat Alapítvány egyik legismertebb edukációs felmérése. A nagy érdeklődésre tekintettel különösen vártuk, milyen eredményt tartogat a kutatás, de számunkra is meglepetés volt, hogy ezúttal minden kérdésben javult a helyes válaszok aránya.
A legfrissebb eredmények tehát bizakodásra adnak okot: Alapítványunk elérte célját, hiszen egyre többen mernek és tudnak is szakszerűen elsősegélyt nyújtani.
Kimagasló értékű ETI
Kutatásunkat 12 éve végezzük el a lakosság körében. Örömteli, hogy az országosan publikált felmérés eredményességét szemléltető Elsősegély Tájékozottsági Index értéke 2024-ben rekordmagas: 8,1 pont lett. Ez azt jelenti, hogy még a legnagyobb dilemmát okozó témaköröknél is magabiztosabb tudással rendelkezünk, tehát általánosságban javuló tendencia figyelhető meg az elsősegélynyújtással kapcsolatos ismeretek elméleti elsajátításában.
Egyre többen lennénk képesek újraéleszteni
A legutóbbi tesztünk alapján elméletben a válaszadók már 75%-a ismeri az újraélesztés helyes módját, azaz a fejet hátra hajtva, szájból orrba vagy szájból szájba kell alkalmazni a levegőfújást és a mellkasnyomást 30:2 arányban. A lefrissebb érték néhány százalékponttal ismét lekörözi a korábbi felmérések eredményét, ezért mindenképp bizakodásra ad okot. Akkor sem kell megijedni, ha valaki a szájon át történő újraélesztést nem szeretné alkalmazni. Ugyanis a mellkas másodpercenként kb. kétszeri, erős, 5-6 cm mélyre történő nyomása ugyanúgy lehetőség egy emberi élet megmentésére.
Örömmel látjuk, hogy korábbi edukációs kampányaink hatására egyre több emberben rögzül az újraélesztés helyes technikája, hiszen ezzel életet menthetünk. Az immár 10 éve töretlen népszerűségnek örvendő Tartsd életben! című kisfilmünk megjelenése óta 10 dokumentált esetről tudunk, amikor a film segítségével történt laikus újraélesztés.
Az egyszerű, ám annál fontosabb üzenetünket, miszerint csak a mellkas nyomásával, levegőbefújás nélkül is lehet életet menteni a legújabb, Hide The Pain Harolddal (Arató András) készített kisfilmünkben is több millió embernek átadhattuk:
Jó hír, hogy a defibrillátor pontos funkcióját illetően is kimagaslóan vizsgáztunk. 7%-kal nőtt a jó választ adók aránya, ami azt jelenti, hogy a felmérésben részt vevők már több mint fele tudja, hogy a defibrillátor egy olyan életmentő eszköz, amellyel szívritmuszavarokat tudunk megszüntetni annak érdekében, hogy a beteg szíve a sokkolást követően a normál szívritmusban működhessen tovább; használata szívmasszázzsal együtt hatásos. Közel 1000 válaszadó még úgy gondolja, hogy szakképzett személy végezhet újraélesztést, de ez nem így van. Az a legfontosabb, hogy merjük használni ezt az eszközt, hiszen a félautomata defibrillátorok megállapítják helyettünk a sokkolás szükségességét.
Ne parázz, sokkolj! című társadalmi edukációs kisfilmünkben Bala (Csuja Imre) a humor segítségével mutatja be, hogy egy kis talpraesettséggel bárkiből életmentő válhat, a lényeg, hogy merjünk cselekedni!
Hétköznapi eseteknél is magabiztosabbak vagyunk
Két másik témában is sokkal többen tudták a helyes választ a korábbi évekhez képest. Az orrvérzés csillapítására vonatkozó kérdésben 2023-ban már áttörést érhettünk el, a javuló tendencia pedig nem állt meg: 78-ról 83%-ra emelkedett a jó választ jelölők aránya, akik már magabiztosan tudják, hogy mindkét orrcimpát befogva (hogy a vér ne tudjon távozni), a fejet enyhén előre hajtva csillapíthatjuk a vérzést.
Ugyanígy hatalmasat ugrott a jó válaszok aránya a kullancskiszedéssel kapcsolatban. Az elmúlt évek egyik legmegosztóbb témakörében 45%-ról 54%-ra emelkedett azon kitöltők száma, akik megtanulták a helyes technikát: a kullancsot kullancskiszedő-csipesszel, egyenes vonalban kell kiszedni, határozott mozdulattal, csavarás nélkül. Sajnos a válaszadók közel fele szavazott még így is arra, hogy enyhe csavaró mozdulattal kell eltávolítani a kullancsot, de ez nem helytálló.
Nincs messze a 100%-os tudás
Arra a kérdésre, hogy mi a teendő, ha üvegszilánk kerül a szemünkbe, ha minimálisan is, de több helyes válasz érkezett. Összességében 10-ből 9-en ismerik a helyes technikát, miszerint ilyen esetben steril gézlappal kell letakarni a szemet, és az idegen testet nem szabad eltávolítani, hanem hívni kell a mentőt.
A vérzéscsillapítással kapcsolatos témában a kitöltők most is ötösre vizsgáztak: 96% tudta helyesen, hogy fejsérülés esetén a sérültet le kell fektetni, fejét felemelni, és a seb fertőtlenítése után arra sapkakötést kell készíteni.
A napi folyadékbevitellel kapcsolatos kérdésnél az elmúlt években folyamatosan 100% közeli a helyes választ adók aránya, de még mindig 2 százalékpont hiányzik a tökéletes végeredményhez. Jegyezzük meg jól: egy 70 kg-os ember napi ajánlott folyadékbevitele 2,1-2,8 liter.
Klasszikus témákban is jól vizsgáztunk
Jó hír, hogy az agyrázkódás tüneteit ismét többen felismerték, mint a 2023-as felmérésben, ahol 2 százalékponttal visszaesett a jó választ jelölők aránya. A friss, 86,8%-os eredmény újra bizakodásra ad okot. Célunk tudatosítani, hogy a hétköznapinak tűnő panaszok – úgy, mint aluszékonyság, szédülés, hányinger – az agyrázkódás tünetei lehetnek.
Mit kell tennünk, ha leforrázzuk a kezünket? Míg 2021-ben is csak a válaszadók 74%-a tudta a helyes választ, az elmúlt években ez az arány 90%-ra nőtt. Örömteli, hogy a mostani felmérésünkön is 10-ből már 9 ember jelölte meg helyesen, hogy hideg folyó víz alá kell tartani a sérült testrészt körülbelül 10-20 percig.
Hasonlóan szerepelt a tűző napon való ájulás témakör is: 2023-ban visszaesés volt tapasztalható, de szerencsére nem maradt tartós. A legfrissebb kutatás szerint a kitöltőknek ismét 88%-a állna helyt sikeresen az elsősegélynyújtásnál: ilyenkor lehetőség szerint az árnyékba kell húzni az illetőt és - ha eszméleténél van - vízzel kell megkínálni, amíg meg nem érkezik a segítség.
A Nagy Elsősegély Teszt 2024-es fordulóján szerepelt támogatónk, az IKEA Magyarország kérdése is, miszerint mely IKEA áruházakban található nyilvánosan elérhető, félautomata defibrillátor (AED)? A kitöltők szép arányban (88%) találták el a helyest választ, azaz, hogy az IKEA mind a három hazai áruházában található ilyen életmentő készülék.
Lássuk, melyek voltak az idei kérdések és a hozzájuk tartozó helyes válaszok.
A helyes válaszokat aláhúzással és félkövér kiemeléssel jelöltük:
- Mik az agyrázkódás tünetei?
- Fülzúgás, beszédzavar, szédülés
- Hányinger, aluszékonyság, szédülés
- Nincsenek tünetei
- Üvegszilánk kerül a szemünkbe, mi a teendő?
- Öntsünk folyadékot a szembe, az kimossa a szilánkokat, majd hívjunk orvost
- Kézmosás után minél előbb próbáljuk meg eltávolítani a szilánkokat a szemből, majd hívjunk orvost
- Fedjük le mindkét szemet steril gézlapokkal, az idegen testet nem eltávolítva hívjunk orvost
- Mi a teendő, ha gyermekünknek elered az orra vére?
- Ülő helyzetben enyhén hajtsuk hátra a gyermek fejét, így a vér nem folyik ki az orrból
- Ülő helyzetben enyhén hajtsuk előre a gyermek fejét, fogjuk be mindkét orrcimpát egy vattadarabbal, így a vér nem tud távozni, az orrnyílásba alvad, ezáltal csillapítja a vérzést
- Fektessük le a gyermeket, hogy a nyugalmi helyzet megállítsa a vérzést
- Mennyi a napi ajánlott folyadékbevitel?
- 10 ml/kg a javasolt mennyiség, tehát egy 70 kg-os ember számára a napi 0,7 l a javasolt napi mennyiség.
- Mindenki maga döntheti el, amennyitől jól érzi magát
- 30-40 ml/kg a javasolt mennyiség, tehát egy 70 kg-os ember számára a napi 2,1-2,8 l a javasolt napi mennyiség.
- Hogyan csillapítsuk a vérzést fejsérülés esetén?
- Nem szabad kötést használni, hagyni kell, hogy természetes úton álljon el a vérzés
- Ültessük le a sérültet és hajtsuk előre a fejét, hogy a vér a sebből távozzon
- Helyezzük nyugalomba a sérültet, ha tudjuk, fertőtlenítsük a sebet, majd kötözzük be.
- Mi a teendő kullancs-csípés esetén?
- A kullancs eltávolítását kullancskiszedő-csipesszel, közvetlenül a bőrfelszínen fogva, egyenes vonalban, határozottan kell végezni, és nem szabad közben a kullancsot megcsavarni
- Ne nyúljunk a csípéshez, hagyjuk benne a kullancsot amíg magától ki nem lökődik
- Használjunk kullancskiszedő csipeszt, és enyhe csavaró mozdulattal távolítsuk el a kullancsot
- Hogyan kell helyesen felnőttet újraéleszteni?
- 30 mellkasnyomás, majd 2 befúvás (30:2 arány), vagy ha valaki nem tud lélegeztetni, akkor másodpercenként 2 mellkasnyomás, befújás nélkül, ezt folyamatosan végezni, amíg a mentő meg nem érkezik
- 15 mellkasnyomás, majd 6 befúvás (15:6 arány), ezt folyamatosan végezni, amíg a mentő meg nem érkezik.
- 15 mellkasnyomás, majd 2 befúvás (15:2 arány) ezt folyamatosan végezni, amíg a mentő meg nem érkezik.
- Mi a teendő, ha a tűző napon elájul mellettünk valaki?
- Lehetőség szerint húzzuk árnyékba, fektessük le, lazítsunk a ruházatán
- Lehetőség szerint húzzuk árnyékba, helyezzük stabil oldalfekvésbe, hívjunk orvost, és ha eszméleténél van – tudunk vele beszélni – vízzel kínáljuk meg
- Hideg vízzel törölgessük, vagy locsoljuk le az arcát
- Főzés közben leforrázzuk a kezünket, mi az első teendő?
- Azonnal tegyünk rá hideg vizes borogatást, akár papírzsebkendővel
- Tegyünk langyos vizes borogatást a felületre, minimum 10 percig.
- Azonnal tartsuk hideg folyó víz alá körülbelül 10-20 percig
- Melyik állítás igaz a defibrillátorra?
- A defibrillátor egy olyan életmentő eszköz, amellyel újraindítható a teljesen leállt szív; szívmasszázs nélkül is hatásos.
- A defibrillátor egy olyan életmentő eszköz, amellyel szívritmuszavarokat tudunk megszüntetni annak érdekében, hogy a beteg szíve a sokkolást követően a normál szívritmusban működhessen tovább; használata szívmasszázzsal együtt hatásos.
- A defibrillátor egy olyan életmentő eszköz, amellyel újraindítható a teljesen leállt szív, emiatt kizárólag egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy kezelheti.