Több mint 5600-an tették próbára idén tudásukat a nyereményjátékkal egybekötött Tartsd Életben! teszten. A felmérés során arra voltunk kíváncsiak, tudjuk-e, mi a teendő, ha újra kell élesztenünk valakit. De vajon az elméleti tudás elegendő ahhoz, hogy a gyakorlatban is hőssé váljunk?
A kutatás lezártával kisorsoltuk a nyerteseket is, nyereményük egy-egy plüss mentőautó. A nyerteseket a sorsolást követően telefonon értesítettük (adatvédelmi okokból teljes nevüket nem tüntetjük fel):
Cs. Szilvia -Tura
Sz. Mónika - Pilisjászfalu
V. B. Erika - Nyírbogát
K. Lilla - Szeged
N. Gergő – Budapest
Gratulálunk!
A kérdőív 10 kérdésen keresztül vezette végig a kitöltőt az újraélesztés folyamatán kezdve attól, hogy rátalál az eszméletlenre, kitérve a mentő hívására és a mellkaskompresszió helyes végzésére, egészen a mentők kiérkezéséig.
A nem reprezentatív online kutatáson 5664 fő vett részt, a 10 kérdésből a kitöltők átlagosan 8 kérdésre válaszoltak helyesen, tehát 80%-ban találták el a jó válaszokat.
A legfontosabb a felismerés. Ha eszméletlen, földön fekvő embert látunk, merjünk odalépni hozzá, óvatosan rázzuk meg a vállát, és kérdezzük meg jó hangosan, hogy hogy van, segíthetünk-e neki. Ha nem reagál és légzése sincs, akkor barátkozzunk meg a gondolattal, hogy nekünk kell megmentenünk az életét. Nekünk és nem másnak, hiszen az első 3-4 perc kritikus, és nincs mentőautó, ami ennyi idő alatt kiér.
- fekteti le az alapokat alapítványunk kuratóriumának alelnöke, dr. Czakler Éva mentőorvos.
A LEGFONTOSABB TÉVHITEK
A kutatás eredményei bizakodásra adnak okot, érezhetően évről évre fejlődik az újraélesztési tudás és hajlandóság. Azonban még mindig vannak olyan tévhitek, amiket muszáj eloszlatni. Ilyen például, hogy a sérültet kényelembe kellene helyeznünk.
10-ből átlagosan 1 ember gondolta úgy ugyanis, hogy mindenképpen valami puhát kell helyezni a földön fekvő feje alá.
Semmiképpen ne tegyük ezt, bármennyire is lovagiasnak tűnik kipárnáznunk valaki fejét a kabátunkkal. Csak azt jegyezzük meg, hogy hanyatt fekvő helyzetben, valamilyen kemény talajon legyen a beteg, így pumpáljuk a mellkasát.
- hívja fel a figyelmet alelnökünk.
AHOL MÉG SOKAN ELBIZONYTALANODNAK
Az idei felmérés egyik legmegosztóbb kérdése sokakat dilemma elé állított. A legtöbben azonnal megkezdenék a mellkaskompressziót, de van ennél fontosabb lépés is.
Ha megállapítottuk, hogy a földön fekvőt újra kell élesztenünk, első dolgunk a mentők hívása legyen. De csak akkor, ha egyedül vagyunk.
Bármilyen furcsán is hangzik, de ha vannak körülöttünk segítők, akkor ne a mentő hívásával bíbelődjünk. Kezdjük meg az újraélesztést, kérjünk segítséget, kiabáljunk, valaki hívni fogja a mentőket. Ha egyedül vagyunk, és nincs a közelben segítség, akkor viszont előbb gyorsan tárcsázzuk a 112-őt, hangosítsuk ki a telefont és tegyük magunk mellé.
– hangsúlyozza Czakler Éva. És hogy hogyan végezzük laikusként a mellkaskompressziókat? Csuja Imrével készült szórakoztató edukációs kisfilmünkben néhány évvel ezelőtt ezt is bemutattuk:
CSAK SEMMI SZÁJBÓL SZÁJBA
Kutatásunk arra is rávilágított, hogy sokan (a kitöltők több mint negyede) úgy gondolja, hogy muszáj szájból-szájba is lélegeztetni a bajbajutottat, akkor is, ha nem tudják, hogyan kell.
Csak a mellkas nyomásával is életet menthetünk. Ha nem tudjuk, hogyan kell végezni a befúvásokat, bizonytalanok vagyunk, akkor csak kulcsoljuk össze a kezünket, és 5–6 centiméter mélyen, gyors, határozott mozdulatokkal nyomjuk a beteg mellkasát középen, körülbelül másodpercenként kétszer.
- világít rá Czakler Éva.
NE PARÁZZ, SOKKOLJ! AVAGY A DEFIBRILLÁTOR HASZNÁLATA
A laikus újraélesztés alapja a mellkaskompresszió, de jó, ha tudjuk, hazánkban számos helyen található bárki által használható félautomata defibrillátor. És ami ennél is fontosabb, semmilyen képzettség nem szükséges használatukhoz.
Sokan még mindig úgy gondolják, hogy a defibrillátor valamilyen mitikus eszköz, amit nem, vagy csak egy tanfolyam, képzés elvégzése után használhatnak. De azok a készülékek, amiket pályaudvarokon, stadionokban, bevásárlóközpontban és egyéb nyilvános helyeken találhatunk, nem ilyenek. Bárki használhatja őket, sőt, használja is őket, ha megtörténik a baj, mert a gép azt is megállapítja, hogy szükség van-e egyáltalán a sokk leadására. Ezt sem nekünk kell tehát eldöntenünk. Mi csak azzal foglalkozzunk, hogy valaki szaladjon a készülékért, amilyen gyorsan csak tud, amíg mi a mellkasnyomásokat végezzük.
Az eredményeket tehát „jóra” értékeltük, de fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy ezek elméleti kérdésekre adott elméleti válaszok voltak.
Teljesen más a történet, ha előttünk esik össze valaki az utcán, körbenézünk és azt látjuk, hogy senki, de senki nem fog odamenni. Ilyenkor a legfontosabb, hogy merjünk cselekedni. Egy kis bátorsággal életet menthetünk. Szomorú, de igaz: akihez odaléptünk, már meghalt, ártani nem tudunk neki, csak segíteni.
Köszönjük mindenkinek, aki időt szánt a teszt kitöltésére! Az eredmények fontos támpontot biztosítanak nekünk, hogy milyen kérdésekben segítsük a lakosságot a legfontosabb életmentő ismeretek elsajátításában.
A kérdéseket és a helyes válaszokat itt is megtekintheti:
1. Hogyan tudjuk hatékonyan meghatározni, hogy a beteg nincs eszméleténél és nem reagál?
A. Óvatosan rázzuk meg a vállát és hangosan kérdezzük meg: „Mi történt? Segíthetek?”
B. Csípjük meg a fülcimpáját, erre csak az eszméletlen beteg nem reagál.
C. Öntsük le hideg vízzel az arcát,ha van nálunk. Ha nincs, akkor pofozgassuk.
2. Hogyan javasolt ellenőrizni a beteg légzését?
A. Helyezzük kezünket nyitott tenyérrel a beteg mellkasára és így ellenőrizzük, hogy van-e légzése.
B. Oldalról figyeljük a mellkast, hogy emelkedik-e, és figyeljük/hallgassuk, hogy elhagyja-e levegő a beteg orrát vagy száját.
C. Ha van nálunk vagy valakinél sminktükör, tartsuk a beteg orrához és figyeljük, hogy párásodik-e.
3. Ha nem reagál, nem lélegzik, mi legyen az első teendőnk?
A. Azonnal kezdjük meg a mellkaskompressziókat és kiáltsunk segítségért.
B. Nyilvános helyen kiáltsunk doktorért, otthonunkban hívjuk a mentőket.
C.Első dolgunk mindig a mentő hívása legyen, csak ezt követően kezdjük meg az újraélesztést.
4. Milyen pozícióba célszerű helyezni a beteget ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk végezni rajta a mellkaskompressziókat?
A. Kemény talajon, fekvőhelyzetben: parkettán, földön, járdán.
B. Akár ülő, akár fekvő helyzetben, a lényeg, hogy minél hamarabb kezdjük el a mellkaskompressziókat.
C. Bárhol fekvő helyzetben, de mindig tegyünk valami puhát a feje alá.
5. A beteg nem reagál és nincs pulzusa. Úgy érzed, szájból szájba nem szívesen lélegeztetnéd. Mitévő legyél?
A. Töröld le az arcát és takard le egy pólóval, vagy valamilyen anyaggal a száját, így lélegeztesd.
B. Hívd a 112-őt és várd meg a mentők érkezését, majd ők megkezdik az újraélesztést.
C. Hívd a 112-őt és kezdd el végezni a mellkaskompressziókat szájból szájba lélegeztetés nélkül.
6. Melyik híres sláger ütemére célszerű végezni a mellkaskompressziókat?
A. Queen - Don't Stop Me Now
B. Bonnie Taylor – Total Eclipse ofthe Heart
C. Bee Gees – Stayin’ Alive
7. Hogyan végezzük helyesen a mellkaskompressziókat?
A. Kulcsoljuk össze a kezünket, és 5–6 centiméter mélyen, gyors, határozott mozdulatokkal nyomjuk meg a beteg mellkasát középen, körülbelül másodpercenként kétszer.
B. Kulcsoljuk össze a kezünket, és 1-2 centiméter mélyen, gyors, határozott mozdulatokkal nyomjuk meg a beteg mellkasát a bal oldalon, a szívénél, körülbelül másodpercenként kétszer.
C. Kulcsoljuk össze a kezünket, és 5-6 centiméter mélyen, gyors, határozott mozdulatokkal nyomjuk meg a beteg mellkasát középen, körülbelül másodpercenként négyszer.
8. Laikusként használhatunk nyilvánosan elérhető defibrillátort (AED)?
A. Igen, ha részt vettünk ezt oktatótanfolyamon, képzésen.
B. Igen, ezeket a félautomata eszközöket hozzá nem értők is használhatják.
C. Nem, csak mentők és orvosok használhatják a készüléket.
9. Nyilvánosan elérhető defibrillátor használata esetén szükséges-e a mellkaskompressziók folytatása?
A. Igen, akár szükség volt sokk leadására, akár nem, folytassuk a mellkaskompressziókat.
B. Nem, addig sokkoljuk a beteget a defibrillátorral, amíg helyre nem áll a légzése.
C. Nem, ha az első sokk leadása után nem tér magához a beteg, sajnos nem tudjuk megmenteni.
10. Mikor hagyhatjuk abba a beteg újraélesztését?
A. Ha már nagyon elfáradtunk és úgy látjuk, nincs mit tenni, és legalább 5-10 perc eltelt az újraélesztés megkezdése óta.
B. A mellkaskompressziók végzése közben reccsenést hallunk. Ekkor valószínűleg eltörtük a bordáját, nem szabad folytatni a újraélesztést.
C. Ha a beteg légzése helyreáll,vagy a mentők a helyszínre érnek.