A legtipikusabb háztartási balesetektől a szerencsére ritka gázrobbanásokig számtalan oka lehet az égési sérüléseknek. A sérültek helyszíni ellátásánál gyakran előkerül egy speciális eszköz is: az égési kötszer. Hogyan használják ezt a bajtársak, és egyáltalán, mikor hívjunk mentőt, ha megtörtént a baj? Tapasztalatok és tanácsok első kézből.
„Az égési sérültek ellátásánál az első dolgunk a testfelszín szabaddá tétele – ruhák, ékszerek, óra eltávolítása –, hogy mielőbb megkezdhessük a sérült testrész hűtését. Otthoni körülmények között erre a hideg folyóvíz a legalkalmasabb, de ha nem lakáshoz vonulunk, hanem például egy autóbalesethez, vagy a sérülés érzékeny területet érint, akkor speciális égési kötszert használunk. Ez a benne lévő zselés anyagnak köszönhetően azonnal hűti a testfelületet.”
– avat be az alapokba Sain Henrietta, mentőállomásvezető-helyettes. A kötszerek ráadásul igen sokszor kerülnek elő a mentőautóból – az egyik leggyakoribb háztartási sérülés a forrázás.
Az égési kötszer hűt és fájdalmat is csillapít
Miért használják a mentők ezt a kötszert szinte minden égési sérülés esetén?
• Azonnal hőt von el a sebtől, így megfékezi a további szövetkárosodást
• A hűsítésen felül gyógynövényi összetevőkkel csökkenti a fájdalmat
• Rugalmas, minden testrészen vagy akár az egész testen alkalmazható
• Gátolja a baktériumok elszaporodását, így csökkenti a fertőzésveszélyt
• Vízben oldva könnyen eltávolítható, így nem ragad a sebbe.
„Elég sokszor vonulunk ilyen balesetekhez, jól emlékszem például egy két év körüli kisgyermekre, akit a túl forró fürdővíz égetett meg. Ilyenkor különösen hasznos, hogy a speciális kötszer azonnal csillapítja is a fájdalmat”
– meséli az életmentő.
Súlyos égési sérüléseknél elengedhetetlen
Egy négy évvel ezelőtti kecskeméti esetre azonban már nemcsak a mentős, de szinte az egész város emlékszik. Hatalmas detonáció rázta meg a környéket, amikor egy társasház első emeleti lakásában – mint később kiderült – gázrobbanás történt. A törmelékek a szomszédos óvodáig repültek, a ház is jelentősen károsodott.
A lakás tulajdonosa súlyos égési sérüléseket szenvedett, a speciális kötszerekkel történő sebkezelés mellett komplex életmentő ellátást kapott, végül mentőhelikopter szállította kórházba.
„Az ilyen esetek szerencsére ritkák, de a kötszerek ilyenkor is nagyon jó szolgálatot tesznek.”
– összegzi az évek tapasztalatait a rutinos életmentő.
Égési sérülések kezelése otthon
A legjobb, amit tehetünk, a megelőzés. Az égési sérülések kétharmadát a forrázások teszik ki, így egy kis elővigyázatossággal a konyhában máris nagyban csökkenthetjük a kockázatokat.
Különösen a kisgyermekes szülők, nagyszülők figyeljenek, hogy soha ne hagyjanak a kicsik számára elérhető helyen forró edényt vagy folyadékot.
Az első fokú, nem hólyagosodó, kisebb felületű égési sérülések általában otthon is kezelhetők.
Mit tegyünk?
• szüntessük meg az égést okozó hőhatást
• távolítsuk el a ruházatot, ha szükséges
• hűtsük a sebet folyó csapvízzel kb. 20 percig
• vagy használjunk gyógyszertárban kapható égési kötszert
Mit ne tegyünk?
• ne rakjunk a sebre jeget
• ne használjunk hintőport
• ne alkalmazzunk semmilyen élelmiszert (pl. tejfölt, zsiradékokat, uborkát)
Ön így segíthet
Támogatásával egy újabb mentőautót szerelhetünk fel speciáli Égési kötszerrel, hogy bajtársaink életmentő munkája még hatékonyabb lehessen.