Segítsd a mentők munkáját adód 1%-ának felajánlásával!

Ne parázz, sokkolj! - Újraélesztés defibrillátorral

Magyarországon a hirtelen szívhalál a vezető halálokok közé tartozik, ráadásul az ilyen esetek többsége közterületen következik be, így fontos, hogy laikusként is megfelelő tudással rendelkezzünk. Országszerte mintegy 1500 defibrillátor érhető el nyilvános helyeken, használatukkal 6%-ról akár 74%-ra is növelhetjük a sikeres újraélesztés esélyét. Fontos, hogy tudjuk és merjük használni ezt az életmentő készüléket, hiszen az esetek döntő részében a mellkas nyomása és az életmentő sokk leadása együtt ment életet.

Akkor most nyomkodjam, vagy defibrillizéljem?

2020-ban ismét összeállt a jól bevált csapat: újfent az újraélesztés áll a középpontban, de ezúttal a nyilvánosan elérhető defibrillátorok használatának tudását szeretnénk minél több emberhez eljuttatni, valamint átadni azt az egyszerű üzenetet, hogy ilyen helyzetben merjünk cselekedni.

Bala és társai tehát visszatértek, hogy bemutassák a mindenki számára elérhető és laikusok számára is használható defibrillátorok fontosságát, és ezeknek az életmentő eszközöknek a használatát. A kisfilm az Országos Mentőszolgálat Alapítvány Bala-sorozatának immáron harmadik része.

Tudj meg többet!

* Miért fontos? * Kulisszák mögött * Támogatói nyilatkozatMédiamegjelenések

Miért fontos, hogy tudjuk használni?

A Ne parázz, sokkolj! - Újraélesztés defibrillátorral című kisfilm azért született meg, mert korábbi, a témában végzett felméréseink azt mutatták, hogy a társadalom tudása erősen hiányos a témában. Fontos, hogy merjünk cselekedni és tudjunk segíteni, akár egy szerettünkről, akár egy számunkra ismeretlen embertársunkról van szó.

Ha Baláéknak sikerült, bármelyikünknek menni fog, ez a kampányunk legfontosabb üzenete.

- Dr. Czakler Éva, Alapítványunk kuratóriumának alelnöke, mentőorvos

Laikus életmentő szinte bárkiből válhat, aki megtanulja a mellkaskompresszióra épülő újraélesztés mindenki számára elsajátítható gyakorlatát, ha pedig a szív elektromos tevékenysége is rendezetlenné válik, vagyis kamrafibrilláció alakul ki, akkor szükséges defibrillátort használnunk. Mivel az esetek mintegy 80%-ában szüksége van rá a betegnek, ezért jó, ha tudjuk, mire és hogyan használhatók ezek a készülékek. 2019-ben és 2020-ban végzett nem reprezentatív végzett felméréseink alapján csak

• 10-ből 3 ember tudja helyesen, hogy mire való a defibrillátor,
  • 10-ből 6 ember nem tudja, hogy hol keressen nyilvánosan elérhető defibrillátort, ha megtörténik a baj,
  • 10-ből 2 ember szerint laikus nem is használhat mindenki számára elérhető defibrillátort,
  • 10-ből 5 ember nem találkozott semmilyen képzéssel a témában, és
  • 100-ból 99-en tartják fontosnak, hogy több információ legyen elérhető a témában.

Online felméréseink következtetését támasztotta alá élőben végzett, megkérdezésen alapuló közvéleménykutatásunk is:

A nyilvánosan elérhető defibrillátorokról egy hosszabb, átfogó írást is készítettünk, amelyből kiderül, hogy hol tudunk utánanézni a készülékek elérhetőségének, milyen megoldások állhatnak rendelkezésre akár a telefonunkon is, ha megtörténik baj, és hogyan vélekedik a témáról az a szakértő, aki oktatja is az újraélesztést:

Elolvasom

A kulisszák mögött

Túszejtés, kommandósok és egy defibrillátor - a Valami Amerika szereplői ezúttal is a tőlük megszokott poénokkal indították útra Alapítványunk legújabb, nagyszabású ismeretterjesztő kampányát. A jó hangulat pedig a forgatáson sem maradt el.

Köszönjük a kisfilm létrehozását pro bono lehetővé tevő színészek és szakemberek munkáját!

Kampány tervezése, szervezése

Filmgyártás, utómunka

valamint köszönjük a Laposa Birtok és a Köztársasági Elnöki Őrség önzetlen segítségét!

***

A kisfilm Miha Tamás (Human Dialog) és Herendi Gábor (SkyFilm) koncepciója és szövege alapján készült.

Támogatói nyilatkozat

A kampányt Dr. Merkely Béla kardiológus, a Semmelweis Egyetem rektora is támogatásáról biztosította.

A médiában sem parázunk

Dr. Czakler Éva és Győrfi Pál a TV2 Mokka című műsorában:

Kreatív.hu - Túszul ejtette Győrfi Pált a Valami Amerika maffiózója, életmentés lett a vége

HVG.hu - Sztárparádé és Győrfi Pál a mentőszolgálat új kisfilmjében

Index.hu - Ne parázz, sokkolj!

168óra.hu - Visszatért a Valami Amerika a mentők új akcióvígjátékában

Ripost.hu - Elraboltál Győrfi Pált, miközben levezényelt egy életmentést

igényesférfi.hu - Túszdráma a Laposa Birtokon - Újra együtt Bala és Győrfi Pál

NLC.hu - Győrfi Pál vállalta a túsz szerepét, hogy valami fontosat tanítson nekünk

Szimpatika.hu - Túszként tartották fogva Győrfi Pált - egy nemes cél érdekében

Weborvos.hu - "Ne parázz, sokkolj!" - avagy újraélesztés defibrillátorral

HáziPatika.com - Jó ügyért ejtették túszul Győrfi Pált

Port.hu - Újabb fergeteges oktatóvideóban térnek vissza a Valami Amerika filmek sztárjai

Metropol.hu - Elrabolták Győrfi Pált

MagyarNemzet.hu - Humoros videóban mutatjabe Győrfi Pál a defibrillátor használatát

Híradó.hu – A Mentőalapítvány felmérése szerint félünk használni a defibrillátort

168óra.hu – OMSZA: Tízből csak 3 ember tudja mire való a defibrillátor

Weborvos.hu – Félünk használni a defibrillátort?

Szimpatika.hu – Miért félünk használni a defibrillátort?

Pestihírlap.hu - 10 magyarból 7 nem tudja, mire való a defibrillátor, de ha tudná, akkor sem használná

Metropol.hu – Miért félünk a defibrillátor használatától?

Napidoktor.hu – Félünk használni a defibrillátort? A mentőalapítvány felmérte, mitől lennénk bátrabbak

Bors print: Miért nem merjük használni a defibrillátort?

A Bala-sorozat további részei

Tegyél ma Te is egy lépést a magyarországi életmentésért!

Támogasd Alapítványunk munkáját, hogy kampányainkban minél több ember megismerhesse az elsősegélynyújtás fontosságát, és hogy bajtársaink a helyszínre történő kiérkezésükkor a lehető legkorszerűbb eszközökkel segítsenek a bajbajutottakon!

Adományoddal még több eszközt állíthatunk az életmentés szolgálatába! Köszönjük!