Már sötétedés után csengett a telefon a hőgyészi mentőállomáson. A környező településről, Csibrákról hívtak mentőt egy fakitermelésen történt balesethez. Papp Nándor avatott be a mentés részleteibe, ahol a súlyos gerincsérülés gyanúja miatt lapáthordágyra volt szükség.
„Esti váltás után érkezett a bejelentés: rádőlt valakire a fa. A sötétben nehéz volt a fakitermeléshez odajutni, ráadásul különösen vigyáznunk kell ezen a környéken esti riasztás esetén az úttesten átfutó vadakra.
Mikor odaértünk, kiderült számunkra, hogy farakás dőlt rá a férfira. A fakitermelésen dolgozó sérültről a társai addigra már leemelték a nagy fatömböket. Jól megtermett ember volt, 100-120 kilogramm körül, így különösen fennállt a belső sérülés veszélye.
Légzése és keringése jó volt, de véres volt a feje, és az már első pillantásra látszott, hogy bordatörése lehet. Emellett a gerincsérülés gyanúja is fennállt. Így nagy szerencse, hogy a mentőautóban rendelkezésünkre állt a lapáthordágy.
Ez a szerkezet rendkívül nagy szolgálatot tett: ketté tudtuk szedni, és így a sérült férfi alá tudtuk csúsztatni úgy, hogy nem mozgattuk a gerincét. Felemeltük, a hordágy szerencsére 170 kilogramm teherbírású, és a mentőautóban vákuumágyba helyeztük a lapáthordágy segítségével.
Miután stabilizáltuk az állapotát, megkezdtük utunkat a legközelebbi kórház traumatológiájára. A dombóvári kórházban CT-re vitték: a lapáthordágy nagy előnye, hogy a kórházban a hordággyal együtt lehet elvinni a sérültet a röntgenvizsgálatra.
Történetem jól példázza, hogy az Alapítvány által adományozott eszközök elengedhetetlenek a hatékony mentéshez. Köszönöm mindenkinek, aki segítette a munkánkat!”
A gerincsérültek mentésekor elengedhetetlen ez a könnyű, mégis strapabíró eszköz, a lapáthordágy. Segítse 2000, 3000 vagy akár 5000 forinttal a beszerzésüket!
Kérjük, Ön is segítsen, hogy további lapáthordágyakat és más életmentő eszközöket adhassunk át az ország mentőállomásainak!